TIPY NA VÝLETY
VELKÁ MORAVA

STARÉ MĚSTO ZLÍN UHERSKÉ HRADIŠTĚ E50 BRNO BUCHLOV HRAD BUCHLOVICE ZÁMEK VELEHRAD BAZILIKA MODRÁ ARCHEOSKANZEN BARBORKA KAPLE

VELEHRAD

BAZILIKA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE A SV. CYRILA A METODĚJE

Nádherná Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje v románsko - gotickém stylu dostala poslední podobu na přelomu 17. a 18. století, kdy musela být v důsledku požáru z roku 1681 přestavěna. Bazilika je součástí Velehradského kláštera a je nejvýznamnějším poutním kostelem České republiky.

BUCHLOV

HRAD
BUCHLOV

Počátky hradu se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí tzv. loveckým právem. Nejstarší část hradu tvořily obranné věže s obytným palácem a kaplí. I když byl hrad v trvalém majetku krále až do 16. století, byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům. Na konci 15. století jej vlastnili páni z Cimburka, za kterých byl vystavěn v pozdně gotickém slohu reprezentační rytířský sál. V roce 1511 přechází hrad do soukromého držení.

Barborka

KAPLE
SV. BARBORY

První písemné zmínky o Barborce, jak se kapli lidově říká, pocházejí z roku 1412. U kaple se odedávna odbývaly dvě poutní bohoslužby, a to původně na svátek sv. Barbory a druhou neděli po Velikonocích. V roce 1784 byla kaple uzavřena. V 19. století byly poutě na Barborce obnoveny a s menšími přestávkami se odehrávají na svátky Nejsvětější Trojice a Nanebevzetí Panny Marie dodnes.

Modrá

ARCHEOSKANZEN
MODRÁ

Obec Modrá nabízí významnou archeologickou lokalitu - národní kulturní památku, kde se nachází základy velkomoravského kostela z 9. století. Roku 2000 zde byla vystavěna replika někdejší stavby. Nachází se zde také archeoskanzen, který se pyšní replikou velkomoravského opevněného sídliště středního Pomoraví.

Buchlovice

ZÁMEK
BUCHLOVICE

Zámek Buchlovice patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Výstavba zámku započala těsně před rokem 1700 bohatým a urozeným hrabětem Janem Dětřichem Petřvaldským, který zámek zamýšlel jako dar své manželce Anežce Eleonoře.

Kde
koupit

Najděte nejbližší vinotéku, kde si můžete koupit vína 863.